Squash

Jak začít se squashem

Vybavení

Oblečení
Sportovní soupravy na squash jsou obdobné jako pro ostatní sálové sporty. Pánové si obléknout na hraní triko, šortky, pro dámy se hodí i krátká sportovní sukýnka nebo šaty. Barevnosti se meze nekladou, výrobci oblečení pro squash nabízí nejrůznější odstíny a barevné kombinace.

Obuv
Kvalitní sportovní boty jsou pro sálové sporty velmi důležité – pro squash jsou naprosto nezbytné! Boty si můžete zakoupit ve sportovních obchodech. Lepší variantou je kupovat boty přímo ve squashcentrech, mají tam více zkušeností a široký výběr. Boty by měly být lehké, pevné a pohodlné, nejlépe s gelovou výztuží.

Boty s černou podrážkou jsou zakázány, nechávají na povrchu kurtu černou čáru. Sálové boty s tmavou podrážkou musí mít označení “non marking” – tzn. nezanechávají stopy. Doporučení – na botách se šetření nevyplácí ! ! Při hře v nevhodné obuvi vás začnou brzo bolet paty, kotníky, kolena.

Raketa
Vybrat si správnou raketu není jednoduchá záležitost. Rozhodně neuděláte chybu, když si mezi širokou škálou různých značek vyberete raketu OLIVER, DUNLOP, QM nebo PRINCE. Tyto firmy nabízí kvalitní rakety pro začátečníky, pokročilé i profesionální hráče. Pokud máte možnost, půjčte si raketu od známých a vyzkoušejte si sami, která vám nejlépe sedne do ruky. Ve squashcentrech mají většinou velmi dobrý výběr, proto je nejlepší si koupit raketu přímo tam.

Míček
Druh míčku volíme podle úrovně hráčů. Všichni výrobci míčků odlišují různé druhy míčků barevnými tečkami. Tyto značky určují schopnost odrazu míčku. Začátečníci by měli začínat s míčky více skákavými a závodní hráči používají míčky, které se odráží málo (až po zahřátí ). Nejrozšířenější značkou míčů je DUNLOP. Tyto míče jsou opravdu kvalitní a stojí za to si je koupit.

Stupnice skákavosti – dle teček, někdy i barevnosti míčků:

  • žlutá tečka nebo dvojitá žlutá tečka – závodní a profesionální squash
  • bílá, zelená, červená – začátečníci, závodní junioři – nižší věk. kategorie
  • modrá – děti, úplní začátečníci

Doplňky
Mezi nejčastějí používané doplňky patří ochranné brýle na squash. Při soutěžích juniorů je dokonce hra v brýlích povinná. V podstatě jsou podobné sportovním brýlím s čirým sklem např. na kolo. Speciální squashové brýle mají opět ve squashcentrech nebo si je můžete zakoupit ve specializovaných prodejnách, např. značka OAKLEY patří mezi nejznámější. Pokud se hodně potíte, používejte čelenku nebo šátek, potítka na zápěstí a vyberte si dobrou omotávku na držadlo rakety. Hra bude hned příjemnější.